NT1206BRD0751K1L
DigiKey Part Number
13-NT1206BRD0751K1LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-NT1206BRD0751K1LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-NT1206BRD0751K1LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NT1206BRD0751K1L
Description
RES THIN FILM 0.10% 2/5W 51.1K
Detailed Description
51.1 kOhms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)