SMD1206B010TF/60 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Thinking Electronics
In Stock: 8,792
Unit Price: ₱0.34000
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 50,172
Unit Price: ₱0.25000
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
SMD1206B010TF/60
DigiKey Part Number
13-SMD1206B010TF/60TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1206B010TF/60CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1206B010TF/60DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1206B010TF/60
Description
PPTC 1206 60V 0.1A 0.6W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
1 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.6 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
15 Ohms
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
250 mA
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
100 A