SQP500JB-68R
DigiKey Part Number
68W-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQP500JB-68R
Description
RES 68 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
68 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Cement
EDA/CAD Models
SQP500JB-68R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)