8M20P2/49US
DigiKey Part Number
3155-8M20P2/49US-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8M20P2/49US
Description
CRYSTAL 8MHZ 20PF DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±30ppm Crystal 20pF 80 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8 MHz
Supplier Device Package
HC-49/US
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.65mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)