ZPL20S0500WS
DigiKey Part Number
3388-ZPL20S0500WS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZPL20S0500WS
Description
AC/DC CONVERTER 5V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 4A 90 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Zettler Magnetics
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
80%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 1.02" H (52.4mm x 27.2mm x 26.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, cURus, TUV, UL
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
5V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
4A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
20 W