ACS725LLCTR-10AB-S
DigiKey Part Number
620-ACS725LLCTR-10AB-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS725LLCTR-10AB-S
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 10A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±10A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Accuracy
±4%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
14mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensitivity
132mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency
DC ~ 120kHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Linearity
±1.5%