ACS725LLCTR-10AB-T
DigiKey Part Number
620-ACS725LLCTR-10AB-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS725LLCTR-10AB-TCT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS725LLCTR-10AB-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS725LLCTR-10AB-T
Description
CURRENT SEN HE/DIFFERENTIAL 10A
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Accuracy
±0.8%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Current - Supply (Max)
14mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensitivity
132mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency
DC ~ 120kHz
Base Product Number
Linearity
±1.5%