DA15P065HTXLF
DigiKey Part Number
609-6505-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA15P065HTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DA15P065HTXLF Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Natural
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C