HDC15S3S000/AA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Unit Price: ₱2,182.61591
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Unit Price: ₱2,112.64455
Datasheet
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
HDC15S3S000AA_view2.jpg
HDC15S3S000/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC15S3S000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15S3S000/AA
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Zinc Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Green
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C