MD15F3S600X/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Unit Price: ₱3,704.61000
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Unit Price: ₱2,182.61591
Datasheet
New at DigiKey
Image for MD15F3S600X/AA is not available
MD15F3S600X/AA
DigiKey Part Number
4306-MD15F3S600X/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD15F3S600X/AA
Description
MD15F3S600X/AA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C