AD5241BRUZ10-R7
DigiKey Part Number
AD5241BRUZ10-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5241BRUZ10-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5241BRUZ10-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5241BRUZ10-R7
Description
IC DIG POT 10K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD5241BRUZ10-R7 Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.3V ~ 2.7V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±30%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
30ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
14-TSSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C