VF-D250-D1224A
DigiKey Part Number
179-VF-D250-D1224A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VF-D250-D1224A
Description
AC/DC CONVERTER 12V 24V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 2 Output 12V 24V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VF-D250-D1224A Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tray
Efficiency
70%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.20" W x 1.50" H (127.0mm x 81.3mm x 38.1mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB Scheme, CCC, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 2
24V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Current - Output 1
12 A
Base Product Number
Current - Output 2
6 A