TAA240-27C
DigiKey Part Number
3989-TAA240-27C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAA240-27C
Description
AC/DC CONVERTER 12V 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 12V 24V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
90%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
PFC, Universal Input
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.91" L x 4.17" W x 1.54" H (150.0mm x 106.0mm x 39.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE, cULus
Voltage - Output 2
24V
Standard Number
Current - Output 1
10 A
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 2
5 A