PTA1543-2015CPB103
DigiKey Part Number
118-PTA1543-2015CPB103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA1543-2015CPB103
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.05W TOP 15MM
Detailed Description
10 kOhms 0.05W, 1/20W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTA1543-2015CPB103 Models
Tolerance
±20%
Travel Range
15mm
Size / Dimension
Rectangular - 1.181" L x 0.354" W x 0.256" H (30.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.05W, 1/20W