ASMT-BA20-AS000
DigiKey Part Number
516-3149-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-3149-1-ND - Cut Tape (CT)
516-3149-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMT-BA20-AS000
Description
LED AMBER CLEAR 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Amber 590nm LED Indication - Discrete 2V 1209 (3224 Metric)
Category
Current - Test
20mA
Mfr
Viewing Angle
15°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
592nm
Configuration
Standard
Package / Case
1209 (3224 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 2.40mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
2.40mm
Lens Size
1.80mm Dia
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V