ASMT-BG20-AS000
DigiKey Part Number
516-2673-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-2673-1-ND - Cut Tape (CT)
516-2673-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMT-BG20-AS000
Description
LED GREEN CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 569nm LED Indication - Discrete 2V 1209 (3224 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
15°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
565nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
1209 (3224 Metric)
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 2.40mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.40mm
Lens Style
Round with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
1.80mm Dia