CAC25-01W75-07-1X
DigiKey Part Number
2603-CAC25-01W75-07-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAC25-01W75-07-1X
Description
SPEAKER 6OHM 1W TOP PORT 93DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 1 W 640 Hz ~ 20 kHz Top Square
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAC25-01W75-07-1X Models
Category
Power - Rated
1 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
1.2 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Square
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Type
General Purpose, Enclosure Included
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
640 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IPX7
Frequency - Self Resonant
800Hz
Termination
Wire Leads
Impedance
6 Ohms
Size / Dimension
0.984" L x 0.984" W (25.00mm x 25.00mm)
Efficiency - dBA
93.00
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Efficiency - Testing
1W/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
10% @ 2kHZ, 1W