ASE02008MS-LW100-R
DigiKey Part Number
668-ASE02008MS-LW100-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASE02008MS-LW100-R
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 97DB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 1 W 500 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASE02008MS-LW100-R Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Power - Rated
1 W
Packaging
Tray
Power - Max
1.3 W
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Rectangular
Type
General Purpose, Enclosure Included
Material - Cone
Polyacrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Frequency Range
500 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
950Hz
Termination
Wire Leads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.787" L x 0.787" W (20.00mm x 20.00mm)
Efficiency - dBA
97.00
Height - Seated (Max)
0.281" (7.15mm)
Efficiency - Testing
100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C