EMVY500ARA2R2MD55G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 0
Unit Price: ₱24.42000
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Unit Price: ₱6.81654
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
Nichicon
Upgrade
Würth Elektronik
Upgrade
Würth Elektronik
Similar
Similar
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EMVY500ARA2R2MD55G
DigiKey Part Number
565-EMVY500ARA2R2MD55GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY500ARA2R2MD55G
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
10.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
30 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
5 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C