225SMH050MHR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Unit Price: ₱4.70618
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3,940
Unit Price: ₱44.07000
Datasheet
Direct
Chemi-Con
Nichicon
Upgrade
KEMET
Upgrade
Nichicon
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 90.43Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
225SMH050MHR
DigiKey Part Number
1572-1379-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
225SMH050MHR
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
24 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
90.43Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C