VSP1C101MCB6357 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Unit Price: ₱78.01000
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 19,718
Unit Price: ₱51.21000
Datasheet
Nichicon
Nichicon
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 24mOhm 2000 Hrs @ 105°C
VSP1C101MCB6357
DigiKey Part Number
4191-VSP1C101MCB6357TR-ND - Tape & Reel (TR)
4191-VSP1C101MCB6357CT-ND - Cut Tape (CT)
4191-VSP1C101MCB6357DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSP1C101MCB6357
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chinsan (Elite)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.49 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm