DCCM25PCBRP
DigiKey Part Number
116-1265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM25PCBRP
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS R/A SLDR
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DCCM25PCBRP Models
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.130" (3.30mm)
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C