DCCM25PCBRPN
DigiKey Part Number
116-1266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM25PCBRPN
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS R/A SLDR
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DCCM25PCBRPN Models
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.130" (3.30mm)
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C