168222J100A-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Unit Price: ₱41.27041
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Unit Price: ₱36.30239
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
TDK
In Stock: 849
TDK
2200 pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
168222J100A-F
DigiKey Part Number
168222J100A-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168222J100A-F
Description
CAP FILM 2200PF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
168222J100A-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
100V