336CKE063M
DigiKey Part Number
1572-1125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
336CKE063M
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4.5214Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
276 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.5214Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C