AVES226M35D16T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Unit Price: ₱17.43922
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 11,424
Unit Price: ₱61.34000
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Nichicon
Panasonic Industry
Rubycon
Würth Elektronik
Würth Elektronik
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 9.8Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AVES226M35D16T-F
DigiKey Part Number
AVES226M35D16T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVES226M35D16T-F
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
70 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9.8Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C