35RZV22M6.3X5.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Unit Price: ₱8.01808
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Unit Price: ₱30.37000
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Chemi-Con
Chemi-Con
Elna America
NextGen Components
Surge
Image for 35RZV22M6.3X5.5 is not available
35RZV22M6.3X5.5
DigiKey Part Number
35RZV22M6.3X5.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RZV22M6.3X5.5
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
35RZV22M6.3X5.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
66 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
120 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C