DSML-0630-24C
DSML-0630-24C
Delta Standard Solenoid Products | Digi-Key Daily
DSML-0630-24C
DigiKey Part Number
1144-1425-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-0630-24C
Description
SOLENOID LATCH PULL CONT 24V
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame Latching (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSML-0630-24C Models
Category
Stroke Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
4 W
Series
DC Resistance (DCR)
144Ohm
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Size / Dimension
1.200" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Duty Cycle
Continuous
Voltage - Rated
24VDC