DSOL-0630-24C
DigiKey Part Number
1144-1408-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOL-0630-24C
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 24V
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
Category
Power (Watts)
4 W
Manufacturer
Delta Electronics
DC Resistance (DCR)
144Ohm
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Box
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.160" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Technology
Electromechanical
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Type
Open Frame (Pull)
Shaft Detail
Clevis
Duty Cycle
Continuous
Weight
0.176 lb (79.83 g)
Voltage - Rated
24VDC
Base Product Number
Stroke Length
0.500" (12.70mm)