PMC-05V050W1AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 62
Unit Price: ₱1,612.02000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMC-05V050W1AA
DigiKey Part Number
1145-1067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-05V050W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 5V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMC-05V050W1AA Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
79%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Size / Dimension
5.04" L x 3.82" W x 1.50" H (128.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
50581; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
10 A