AZ23C5V1-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 965
Unit Price: ₱19.06000
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 18,617
Unit Price: ₱14.29000
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 13,470
Nexperia USA Inc.
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.1 V 300 mW ±5% SOT-23-3
AZ23C5V1-7
DigiKey Part Number
AZ23C5V1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C5V1-7
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT-23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Diodes Incorporated
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
1 Pair Common Anode
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.1 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±5%