DXTN07100BFG-7
DigiKey Part Number
DXTN07100BFG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DXTN07100BFG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DXTN07100BFG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DXTN07100BFG-7
Description
TRANS NPN 100V 2A POWERDI3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 2 A 175MHz 900 mW Surface Mount, Wettable Flank PowerDI3333-8 (SWP) Type UX
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
900 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
175MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
8-PowerVDFN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Supplier Device Package
PowerDI3333-8 (SWP) Type UX
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 200mA, 2A