DXTP07100BFG-7
DigiKey Part Number
DXTP07100BFG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DXTP07100BFG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DXTP07100BFG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DXTP07100BFG-7
Description
TRANS PNP 100V 2A POWERDI3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 2 A 140MHz 900 mW Surface Mount, Wettable Flank PowerDI3333-8 (SWP) Type UX
Category
Power - Max
900 mW
Mfr
Frequency - Transition
140MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Transistor Type
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Package / Case
8-PowerVDFN
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
500mV @ 200mA, 2A
Supplier Device Package
PowerDI3333-8 (SWP) Type UX
Current - Collector Cutoff (Max)
50nA (ICBO)
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 500mA, 2V