TPH1500CNH,L1Q
DigiKey Part Number
264-TPH1500CNHL1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TPH1500CNHL1QCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TPH1500CNHL1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH1500CNH,L1Q
Description
MOSFET N-CH 150V 38A 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 38A (Tc) 1.6W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPH1500CNH,L1Q Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2200 pF @ 75 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.6W (Ta), 78W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
8-SOP Advance (5x5)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15.4mOhm @ 19A, 10V