PDS3200Q-13
DigiKey Part Number
PDS3200Q-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
PDS3200Q-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
PDS3200Q-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDS3200Q-13
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A POWERDI 5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 3A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
880 mV @ 6 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)