DR74-220-R
DigiKey Part Number
513-1390-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1390-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1390-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR74-220-R
Description
FIXED IND 22UH 1.75A 92.5 MOHM
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.75 A 92.5mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DR74-220-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.13A
DC Resistance (DCR)
92.5mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.171" (4.35mm)