DR74-471-R
DigiKey Part Number
283-4069-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4069-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4069-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR74-471-R
Description
FIXED IND 470UH 400MA 1.74 OHM
Detailed Description
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 1.74Ohm Nonstandard
EDA/CAD Models
DR74-471-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
460mA
DC Resistance (DCR)
1.74Ohm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.171" (4.35mm)