EHBSA063M1511016T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 19
Unit Price: ₱195.92000
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 474
Unit Price: ₱165.55000
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 0
150 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EHBSA063M1511016T
DigiKey Part Number
283-EHBSA063M1511016TTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EHBSA063M1511016TCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EHBSA063M1511016TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHBSA063M1511016T
Description
CAP ALUM HYBRID 1016 63V 150UF
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.661" (16.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C