C2102A.12.01
DigiKey Part Number
C2102B-100-ND
Manufacturer
Encore Wire
Manufacturer Product Number
C2102A.12.01
Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 10/30 Black 600V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.102" (2.59mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.032" (0.81mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Active
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C