C2102A.12.03
DigiKey Part Number
C2102R-100-ND
Manufacturer
Encore Wire
Manufacturer Product Number
C2102A.12.03
Description
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 10/30 Red 600V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.102" (2.59mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.032" (0.81mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Active
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
10/30
Ratings
UL Style 1015, ASTM B-33
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 11
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
1₱1,039.74000₱1,039.74
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 100'
In-Stock: 20
Unit Price: ₱1,408.95000
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100'
In-Stock: 24
Unit Price: ₱1,679.31000
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 100'
In-Stock: 14
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 100'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 100'
In-Stock: 0
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000'
In-Stock: 0
Unit Price:
HOOK-UP STRND 20AWG 600V RED 50'