Image for EAST1608GA9 is not available
EAST1608GA9
DigiKey Part Number
1080-EAST1608GA9TR-ND - Tape & Reel (TR)
1080-EAST1608GA9CT-ND - Cut Tape (CT)
1080-EAST1608GA9DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST1608GA9
Description
LED YLW-GRN CLEAR 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Yellow-Green 573nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
100°
Color
Wavelength - Dominant
Wavelength - Peak
575nm
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Height (Max)
0.90mm