ELI101-CPW_BACK
ELI Family Multi Touch Support
ELI101-CPW
DigiKey Part Number
622-1090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELI101-CPW
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 10.1"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) HDMI, USB 10.1" (256.54mm) 1280 x 800 (WXGA)
Category
Diagonal Screen Size
10.1" (256.54mm)
Manufacturer
Future Designs Inc.
Viewing Area
216.96mm W x 135.60mm H
Series
Backlight
LED - White
Packaging
Bag
Dot Pixels
1280 x 800 (WXGA)
Part Status
Active
Interface
HDMI, USB
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.06mm W x 0.06mm H