FFC2B35-40-G
DigiKey Part Number
2073-FFC2B35-40-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2B35-40-GCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC2B35-40-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B35-40-G
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FFC2B35-40-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
40
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)