G125-MH11205M4P
DigiKey Part Number
952-G125-MH11205M4P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH11205M4P
Description
CONN HDR 1.25MM R/A 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-MH11205M4P Models
Category
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.209" (5.30mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Strip
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Positions
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
450V