G125-MH12005M4P
DigiKey Part Number
952-G125-MH12005M4P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH12005M4P
Description
CONN HDR 1.25MM R/A 20POS
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MH12005M4P Models
Category
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.209" (5.30mm)
Packaging
Strip
Connector Type
Contact Finish - Post
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
450V