G125-MH12605M4R
DigiKey Part Number
952-G125-MH12605M4RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-G125-MH12605M4RCT-ND - Cut Tape (CT)
952-G125-MH12605M4RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH12605M4R
Description
CONN HDR 1.25MM R/A 26POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 26 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MH12605M4R Models
Category
Fastening Type
Screw Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.209" (5.30mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Male Pin
Contact Finish - Post
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Voltage Rating
450V