LC20-0350Z-UNV-AA
DigiKey Part Number
4718-LC20-0350Z-UNV-AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC20-0350Z-UNV-AA
Description
20W, 350MA, UNV, 0-10V DIM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350mA 28 ~ 57V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
350mA
Manufacturer
Hatch Lighting
Power (Watts)
20 W
Series
Dimming
Analog
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP65
Type
Constant Current
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Topology
AC DC Converter
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Input (Min)
108VAC
Size / Dimension
3.76" L x 1.59" W x 0.98" H (95.5mm x 40.4mm x 24.9mm)
Voltage - Input (Max)
304.7VAC
Approval Agency
cURus, FCC
Voltage - Output
28 ~ 57V