LC20-0500Z-UNV-AA
DigiKey Part Number
4718-LC20-0500Z-UNV-AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC20-0500Z-UNV-AA
Description
CONSTANT CURRENT, 20W, 500MA, UN
Detailed Description
500mA 20 ~ 40V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
20 W
Manufacturer
Hatch Lighting
Voltage - Isolation
2.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
108VAC
Size / Dimension
3.77" L x 1.18" W x 0.98" H (95.8mm x 30.0mm x 24.9mm)
Voltage - Input (Max)
304.7VAC
Approval Agency
cURus
Voltage - Output
20 ~ 40V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
500mA