FH41-31S-0.5SH(05) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH41-31S-0.5SH(05) |
Description | CONN FFC BOTTOM 31POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 31 Position FFC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH41-31S-0.5SH(05) Models |
Category | Contact Material Phosphor Bronze |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Contact Finish Gold |
Series | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
Part Status Active | Features Solder Retention |
Flat Flex Type FFC | Voltage Rating 50V |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 31 | Current Rating (Amps) 0.5A |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Contact Finish Thickness 1.25µin (0.03µm) |
Termination Solder | Housing Color Gray |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.098" (2.50mm) | Mating Cycles 20 |