FH41-31S-0.5SH(99) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 3,574
Unit Price: ₱167.34000
Datasheet
31 Position FFC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
FH41-31S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
FH41-31S-0.5SH(99)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH41-31S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC BOTTOM 31POS 0.5MM R/A
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FH41-31S-0.5SH(99) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Flat Flex Type
FFC
Features
Solder Retention
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
31
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.098" (2.50mm)